Darba dienās no 10.00 - 18.00

Centrā Marta vari saņemt profesionālu palīdzību un atbalstu grūtās dzīves situācijās. Piedāvājam sociālā darbinieka, psihologa, psihoterapeita, jurista un citu speciālistu konsultācijas. Pieteikties, zvanot: 67378539 vai rakstot: centrs@marta.lv!Atbalsti MARTU


49961

Cilvēktiesību dienā vīrieši aicina - #EsiVecis!
10.12.2014


10.decembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Cilvēktiesību diena. Cilvēktiesības kā tādas ir it kā pašsaprotams koncepts, kas iegūlis mūsu apziņā līdz ar priekšstatu par demokrātisku sabiedrību. It kā pašsaprotams. Tomēr joprojām ļoti bieži ir jārunā par cilvēku tiesībām uz vienlīdzīgu attieksmi jebkurā dzīves sfērā neatkarīgi no viņu dzimuma, vecuma, seksuālās orientācijas vai reliģiskās piederības.  Sieviešu tiesības joprojām ir viens no cilvēktiesību jautājumiem, kas kā karsts kartupelis tiek viļāts pa plaukstām nezinot, kur to nogrūst. Sieviešu tiesību jautājums ir neērts arī Latvijā – mēs taču dzīvojam eiropeiskā sabiedrībā, kur nav vietas paražām, kas atbilstošas šķita agrīnajos viduslaikos, līdz ar to taču nevajadzētu būt jebkādam pamatojumam runāt par nevienlīdzīgu attieksmi pret sievietēm.

Tieši tāpēc lielai sabiedrības daļai joprojām šķiet - kāda gan Latvijas sabiedrībā var būt problēma ar sieviešu tiesību ievērošanu. Ir vienlīdzīgas iespējas iegūt izglītību. Reliģisku uzskatu dēļ sieviešu ikdiena nav laulības agrā vecumā, ķermeņa izkropļošana vai noteikti apģērba kanoni. Sievietes ieņem augstus valsts amatus – mums ir bijusi Valsts prezidente, ir Ministru prezidente, jau otro reizi pēc kārtas arī Saeimas priekšsēdētāja. Sievietes var darboties jebkurā profesijā, vadīt jebkuru transporta līdzekli un veikt nozīmīgu ieguldījumu zinātnes attīstībā. Piedalīties vēlēšanās. Izteikt savu viedokli publiskajā telpā. Sievietei, jo īpaši izglītotai, it kā nav ne mazākā iemesla sajusties, ka viņas tiesības tiktu ierobežotas.

Skarbā patiesība ir tāda, ka vismaz 39% sieviešu mūsu valstī ir cietušas no seksuālas vai fiziskas vardarbības. Ik dienu Latvijā no partnera vai dzīvesbiedra vardarbības ģimenē cieš vairāk nekā 100 sieviešu  . Mēs dzīvojam valstī, kurā ir pieņemami publiskajā telpā graut sievietes profesionālās kvalitātes, noniecinot viņas vecumu, dzimumu vai seksualitāti. Valstī, kur šķiet pašsaprotami lielākajos medijos uzsvērt sievietes izskata nozīmi, otrajā plānā atstājot vai pat nepieminot viņas zināšanas. Ik dienu pavadām zināmu laiku interneta vidē, kur ikdienišķa situācija ir vērsties pret jebkuru sievieti, kas iestājas par sieviešu tiesībām, kā argumentus minot viņas svaru vai ģimenes stāvokli. Valstī, kur sievietes algotā darbā, veicot tādus pašus pienākumus kā vīrieši, saņem gandrīz par piektdaļu mazāk , savukārt augstākos amatos nonāk tikai izņēmuma kārtā. Sabiedrībā, kur kopš pusaudža gadiem sievietei ar masu mediju starpniecību tiek stāstīts, ka viena no viņas galvenajām kvalitātēm ir slaids viduklis un lielas krūtis un sabiedrība kāri patērē dzeltenās preses stāstus, kas vēl vairāk nonivelē sievietes vērtību.

Vēsturiski par sieviešu tiesībām lielākoties ir iestājušās pašas sievietes. Ir bijuši izņēmumi, kā Džons Stjuarts Mills jaunākais vai Viljams Tompsons. Taču atliek vien ieklausīties, kam pieder balsis, kas runā par sieviešu nevienlīdzību kā cilvēktiesību problēmu. Latvijā lielākoties tās ir sieviešu balsis un ir pienācis laiks to mainīt.  Pēdējo gadu laikā ir bijušas starptautiskas kustības, kurās par sieviešu tiesībām iestājušies politiķi, aktieri, mūziķi. Apvienoto Nāciju kampaņā “He For She” ir iesaistījušies Baraks Obama, Džozefs Baidens, Mets Deimons, savu atbalstu kustībai ir pauduši vēl gandrīz 200 tūkstoši vīriešu visā pasaulē. Kāpēc viņi to dara? Jo ir pienācis laiks izmaiņām sabiedrībā. Vīrietis, kurš ir vardarbīgs pret sievieti, nav izaudzis izolētā vidē un pēkšņi no nekurienes ieradies visādi citādi miermīlīgajā ikdienā, viņš ir šīs sabiedrības produkts. Ja sabiedrība kopumā nenosoda vardarbību un izturas pret to iecietīgi, vardarbības līmenis pieaug un no vardarbības cieš arvien vairāk cilvēku – ne tikai sievietes, bet arī vīrieši, bērni, citas rases pārstāvji, seksuālās un citas minoritātes...

Atzīmējot Starptautisko Cilvēktiesību dienu, vienlīdzīgākas, mums visiem drošākas sabiedrības vārdā aicinām Latvijas vīriešus – #EsiVecis! Iestājies par sieviešu tiesībām. Tikai īsts vīrietis spēj izturēties ar cieņu pret sievieti, uztvert viņu kā līdzvērtīgu un nepieciešamības gadījumā arī aizstāvēt. Ir nepieciešams iesaistīties vīrietim, lai sieviete varētu justies droši -  ka vīrietis nedarīs pāri, nenosodīs, neļaus to darīt citiem, bet cienīs, palīdzēs, un iesaistīsies, lai novērstu pāri darījumu. Tikai visa sabiedrība kopā mēs varam panākt, ka sieviešu tiesības tiek ievērotas. Tikai visi kopā mēs varam samazināt no vardarbības cietušo skaitu. Tas nav tikai sieviešu jautājums.

Centrs MARTA uzrunāja Latvijas sabiedrībā zināmus vīriešus, kuri atsaucās aicinājumam būt kopā ar sievietēm. Mēs uzrunājam arī Tevi. #EsiVecis! Esi par sievietēm un palīdzi izplatīt šo ziņu sociālajos tīklos!

Kontaktinformācija:
Gundega Tentere, Biedrības Resursu centrs sievietēm MARTA sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: +371 67378539, e-pasts: gundegat@inbox.lv
      Atpakaļ